DOMAIN NEDİR?

** Domain name (alan adı) basit olarak bir web sitesinin kullanıcılar tarafından bilinen adıdır. Buna aynı zamanda o web sitesinin adresi de denir. Örneğin bulunduğunuz bu sitenin domaini Altuntop.Net'dir.

** Alan adı genelde firma adı yada ünvanı, kişi adı yada soyadı, bir marka, faaliyet alanı, ürün adı, vereceği hizmetin adı, meslek adı gibi konulara göre seçilir.

** Bu alan adlarının (domainlerin) organizasyonunu Merkezi Amerika'da bulunan ICANN (Internet Corporation for Assigned Names and Numbers ) olarak bilinen kuruluş yapmaktadır. ICANN tarafından yetkilendirilmiş olan 100'e yakın kuruluş da tüm dünya ülkelerinde alt bayilikler oluşturarak alan adı tahsisini ücret karşılığında sizin adınıza gerçekleştirmektedirler.

** Sonu .com, .net, .biz ve benzeri şekilde biten alan adları, satın alan kişiye aittir. İlk gelen alır kuralı ile kiralanır. Yani, siz bir alan adı (domain) satın aldığınızda, aynı adlı bir büyük firma dahi olsa bu adı sizden alamaz. Ancak marka tescil yasası gereği aldığınız bu alan adına ait marka tescili bulunan firmanın, tescil ettirdiği konularda bu alan adı ile faaliyet gösteremezsiniz.

** ALTUNTOP.NET olarak tavsiyemiz, eğer ticari içerikli bir site yapacak iseniz aldığınız alan adı ile ilgili Türk Patent Enstitüsünden marka tescili yaptırmanız da sizi ileride oluşabilecek sıkıntılardan kurtarır.

** Türkiye'de sonu ".tr" ile biten adresler Ortadoğu Teknik Üniveristesi (ODTÜ) tarafından tahsis edilmektedir.

Ülkelere verilmiş olan takılarının , örneğin Türkiye için .tr takısının yönetimi o ülkedeki bir kuruma verilmektedir. Türkiye'de bu hizmeti ODTÜ bünyesindeki NIC.TR vermektedir. Bu kurum .tr ile biten isimler üzerinde her türlü yetkiye sahiptir..

** Sahibi olduğunuz firmanın, kafanızda kurduğunuz bir web sitenin yada markanız için hala domain almadıysanız bunu en kısa zamanda gerçekleştirmeniz yararınıza olacaktır. Günümüzde birçok firma bunu zamanında yapmadığı için ya çok yüksek ücretler ödeyerek isimlerini alıyor ya da çok farklı ve uygun olmayan isimler altında internette bulunmaktadır..

** Web sitelerinin internette görünen isimleri "domain" yada "domain name" olarak adlandırılır.

** Bilgisayarınızdan bir web sitesine girdiğinizde isteğiniz dünya üzerindeki router denilen yönlendiriciler aracılığıyla bir kaç kıta dolaşıp girmek istediğiniz sitenin sunucusuna ulaşır. Sunucu isteğinizi yorumlayarak size bilgi göndermeye başlar. Tüm bu işlemler saliseler içinde gerçekleşir.

** Domainler; Ip adresi diye tabir edilen, bilgisayarların birbirini görmesini sağlayan numerik sisteminin daha kolaylaştırılmış ve rahatça girilebilmesi için kelimelerle ifade edilen halidir. Örneğin Altuntop.Net alan adını adres çubuğuna yazdığımızda, kullanmakta olduğunuz internet bu alan adının ip adresini çözümler ve daha sonra sizi bu ip adresindeki sunucuya yönlendirir.

** Sadece domain yetmez, aynı zamanda bir Hosting de olması gerekir.

**

**

Uygun Fiyata Web Sitesi Yapılır.

Özbağlı Abdülhakim ALTUNTOP