Abdülhakim ALTUNTOP -- İSLAM ve BİLİM

SOLAR APEX NEDİR?

      ** “Astronomi dilinde Güneş’in saniyede [yaklaşık] 20 km.lik hızla yol aldığı bu yörüngeye “Solar Apeks” adı verilir. Bu hız saatte 72.000 km.yi bulur ve ekvator çevresini bir saatte yaklaşık 2 defa dolanmaya yeter. Bu hızın 1 günde alacağı yolu bulalım: 1.728.000 km. Dünden bugüne uzayda yaklaşık 2 milyon km.ye yakın bir yol aldık.”(*).
      .....
     § Odaklarından birinde Güneş bulunan bir eliptik yörünge üzerinde hareket halinde bulunan Dünya, her saniyede uzayda 30 km.lik bir yol alır.
   Böylece dünyamızın Güneş etrafındaki yörüngesini tamamlamak için bir yıl gibi uzun bir zamana ihtiyacı var. Öyle ki bir sene sonra yörünge tamamlanacak ve bizler de uzayda şimdi geçtiğimiz bu noktaya, seneye bu zamanlar tekrar geri geleceğiz.

SOLAR APEX

     Bu son cümlenin modern astronomik gözlem ve hesaplarla bağdaşmadığı anlaşılınca, bilim dünyasının nasıl bir şaşkınlık içinde kaldığını tahmin etmek zor değildir.
     Gerçekten dünyamız uzayda geçtiği bir noktadan bir daha geçmemek üzere hareket halindedir. Dünya bir taraftan kendi ekseni etrafında fırıl fırıl dönerken bir taraftan da Güneş etrafındaki yörüngesinde “helezonî” bir hareketle dolanıyor.
     Dünyanın bu hareketine diğer gezegenler de katılıyorlar. Çünkü Güneş, [Hercules ve Lyra takım yıldızları arasında yer alan()] Vega yıldızına doğru [akıllara durgunluk verebilecek şekilde] saniyede [yaklaşık olarak] 20 km.lik bir hızla hareket halindedir. Güneşin bu hareketine tabii ki çekim gücü nedeniyle dünya gibi diğer gezegenler de uymakta ve böylece tüm Güneş Sistemi belli bir doğrultu boyunca hiç şaşmadan yoluna devam etmektedir… (*).

   .........
  
**  ** **  **
    Kur'an-ı Kerim'de Güneş ve Ay'dan bahsedilirken her birinin belli bir yörüngesi olduğu vurgulanır:  
    
Geceyi, gündüzü, Güneş'i ve Ay'ı yaratan O'dur; her biri bir yörüngede yüzüp gidiyor. (Enbiya Suresi, 33)

 
   Yukarıdaki ayette geçen "yüzme" kelimesi Arapçada "sabaha" olarak ifade edilir ve Güneş'in uzaydaki hareketini anlatmak üzere kullanılmaktadır. Bu kelime Güneş'in uzayda hareket ederken kontrolsüz olmadığı, ekseni üzerinde döndüğü ve dönerken bir rota izlediği manasındadır. Güneş'in sabit olmadığı belli bir yörüngede yol almakta olduğu, bir başka ayette de şöyle bildirilmektedir: 

     Güneş de, kendisi için (tespit edilmiş) olan bir karar yerine doğru akıp gitmektedir. Bu üstün ve güçlü olan, bilenin takdiridir. (Yasin Suresi, 38)
     * Burada nakledilen ayet (Yasin Suresi, A: 38), güneşin kendisi için belirlenmiş bir yere doğru dolaştığını bildiriyordu. Çağdaş astronomi, onu iyice yerine yerleştirmiş, hatta ona Güneş Apex'i (Apex Solaire) adını vermiştir. 
   Astronominin bütün bu bilgileri, çağdaş bilimsel bulgularla mükemmel bir uyum içinde olduğu söylenebilecek olan iki Kur’an ayeti vesilesiyle hatırlatılmaya değer.
  ** 
  ** 

   * *  BAKINIZ :   GÜNEŞİN HAREKETLERİ
    *  
    * * *  * * *  * * *  * * * *  * * * *  * * * *  * * *  * * * *  
           
     MEHAZLAR  :
    1. Kur'an'da Uzaya Seyahati Anlatılan İnsan Zülkarneyn - İskender TÜRE
    2. Uzay Âyetleri Tefsiri. - Prof. Dr. Celal YENİÇERİ
    3  Yeni Rehber Ansiklopedisi.
    4.  Kitab-ı Mukaddes, Kur'an ve Bilim - Maurice BUCAILLE
    5.  TDV. İslam Ansiklopedisi. - Diyanet
    6.  Uzayın Sırları - Taşkın TUNA
    7.  Sonsuz  Uzaylar - Taşkın TUNA
    8.  Uzay Ansiklopedisi - Milliyet
    9. Kuran Hiç Tükenmeyen Mucize.
  10.  "Karadelikler Bir Gök Kapısı mı? - Prof. Dr. Osman ÇAKMAK"
   **
   **
   * BU SAYFA ABDÜLHAKÎM ALTUNTOP  TARAFINDAN HAZIRLANMIŞDIR.

    ****
    ****

TelePhone & WhatsApp :

+90 535 390 1972

E-Mail :

altuntopnet@gmail.com

Adress :

BUCA / İZMİR