Abdülhakim ALTUNTOP - RAMAZAN ve ŞEVVAL HİLALLERİNİN GÖZÜKME ZAMANLARI

2006 -- RAMAZAN ve ŞEVVAL AYI İCTİMÂ’I, RU’YET VE BAŞLANGICI

OCAK 2006

* MUHARREM AYI İCTİM‘I, RU’YET VE BAŞLANGICI

   *  Hicrî-Kâmerî 1427 yılı Muharrem ayı ictimâ‘ı yâni Güneş, Ay ve Dünyânın aynı hizâda bir araya gelmeleri bugün Türkiye saati ile 17.15’te. Ru’yet yâni hilâlin çıplak gözle görülmesi, ise yarın (30 Ocak Pazartesi) Türkiye saati ile 04.06’da.
   Hilâlin görüldüğü yerler: Büyük Okyanus’ta Phoenix, Solomon, Kiribati Adaları; Çin, Japonya, Avustralya, Malezya, Singapur ve Endonezya’nın tamamı. Hilâlin görüldüğü günü tâkip eden 31 Ocak Salı günü de Muharrem ayının 1’i olmaktadır.
 

* **

ŞUBAT 2006

* SAFER AYI İCTİMA‘I, RU’YET VE BAŞLANGICI

  *  Hicrî-Kamerî 1427 yılı Safer ayı ictima‘ı yani Güneş, Ay ve Dünyânın aynı hizâda bir araya gelmeleri bugün (28 Şubat Salı) Türkiye saati ile 02.31’tedir.
     Ru’yet yâni hilâlin çıplak gözle görülmesi, aynı gün (28 Şubat Salı) Türkiye saati ile: 15.45’dedir.
       Hilâlin görüldüğü yerler:  Hint Okyanusu’nda Chagos Adaları; Arap Yarımadası, Türkmenistan, Türkiye, Orta ve Güney Avrupa. Hilâlin görüldüğü günü tâkip eden 1 Mart Çarşamba günü de Safer ayının 1’i olmaktadır.
  

*

MART 2006

*  REBÎULEVVEL AYI İCTİM‘I, RU’YET VE BAŞLANGICI

*  Hicrî-Kamerî 1427 yılı Rebîulevvel ayı ictimâ‘ı yâni Güneş, Ay ve Dünyânın aynı hizâda bir araya gelmeleri bugün yâni (29 Mart Çarşamba) günü Türkiye yaz saati ile 13.16’dadır.
Ru’yet yani hilâlin çıplak gözle görülmesi ise yarın (30 Mart Perşembe) Türkiye yaz saati ile 02.54’tedir.
    Hilâlin görüldüğü yerler:  Kuzey Amerika’nın batısında, Büyük Okyanus’ta, Hawai, Honolulu,Tahiti, Samoa, Phoenix Adaları.
    Hilâlin görüldüğü günü tâkip eden 30 Mart Perşembe günü de Rebîulevvel ayının 1’i olmaktadır

 

* **

NİSAN

REBÎULÂHİR AYI İCTİMA‘I, RU’YET VE BAŞLANGICI

   * Hicrî-Kamerî 1427 yılı Rebîulâhir ayı ictimâ‘ı yâni Güneş, Ay ve Dünyâ’nın aynı hizâda bir araya gelmeleri bugün (27 Nisan Perşembe) Türkiye yaz saati ile 22.45’tedir. Ru’yet yâni hilâlin çıplak gözle görülmesi, ertesi gün 28 Nisan Cuma günü Türkiye yaz saati ile: 11.43’tedir.
     Hilâlin görüldüğü yerler: Rusya’nın kuzey kısmı hariç Asya’nın tamamı, Türkiye, Balkan ülkeleri, Orta ve Kuzey Afrika, Malezya, Maldivler. Hilâlin görüldüğü günü tâkip eden 29 Nisan Cumartesi günü de Rebîulâhir ayının 1’i olmaktadır.


**

**

MAYIS

* CEMÂZİYELEVVEL AYI İCTİM‘I, RU’YET VE BAŞLANGICI

*  Hicrî-Kamerî 1427 yılı Cemâziyelevvel ayı ictimâ‘ı yâni güneş, ay ve dünyânın aynı hizâda bir araya gelmeleri yarın (27 Mayıs Cumartesi) Türkiye yaz saati ile 08.26’da. Ru’yet yâni hilâlin çıplak gözle görülmesi, yine yarın (27 Mayıs Cumartesi) Türkiye yaz saati ile 20.35’te.
     Hilâlin görüldüğü yerler: Kuzey Afrika, Jamaika, Türkiye ve Kuzey Avrupa hariç Avrupa’nın tamamı, Rusya’nın batısı. Hilâlin görüldüğü günü tâkip eden 28 Mayıs Pazar günü de Cemâziyelevvel ayının 1’i olmaktadır
 

*

HAZİRAN

CEMÂZİYELÂHİR AYI İCTİMA‘I, RU’YET VE BAŞLANGICI

  * Hicrî-Kamerî 1427 yılı Cemâziyelâhir ayı ictima‘ı yani Güneş, Ay ve Dünyânın aynı hizâda bir araya gelmeleri yarın (25 Haziran Pazar) Türkiye yaz saati ile 19.06’da.
     Ru’yet, hilâlin çıplak gözle görülmesi ise 26 Haziran Pazartesi günü Türkiye yaz saati ile 07.45’te.
     Hilâlin görüldüğü yerler: Kanada’nın batısının bir bölümü, Büyük Okyanus’ta Marshall, Kiribati ve Tahiti Adaları ile Çin’in bir kısmı, Papua Yeni Gine, Endonezya, Malezya, Japonya ve Uzakdoğu Asya ülkeleri.
Hilâlin görüldüğü günü tâkip eden 27 Haziran Salı günü de Cemâziyelâhir ayının 1’i olmaktadır.
 

* **

TEMMUZ

 RECEP AYI İCTİMA‘I, RU’YET VE BAŞLANGICI

*  Hicrî-Kamerî 1427 yılı Recep ayı ictimâ‘ı yâni Güneş, Ay ve Dünyânın aynı hizâda bir araya gelmeleri bugün 25 Temmuz Salı günü Türkiye yaz saati ile 07.02’dedir. Ru’yet yâni hilâlin çıplak gözle görülmesi ise yine bugün (25 Temmuz Salı günü) Türkiye yaz saati ile 22.30’da. 
     Hilâlin görüldüğü yerler: Büyük Okyanus’ta Marshall, Kiribati, Tahiti ve Hawaii Adaları; Güney Amerika kıtasının kuzeyi ve kuzeydoğusu, Kuzey Amerika kıtasının güneybatısı, Yeni Zelanda, İspanya, Portekiz, Fas.
Hilâlin görüldüğü günü tâkip eden 26 Temmuz Çarşamba günü de Receb ayının 1’i olmaktadır.
  

* **

AĞUSTOS

*   ŞÂBAN AYI İCTİMA‘I, RU’YET VE BAŞLANGICI

  Hicrî-Kamerî 1427 yılı Şâban ayı ictima‘ı yâni güneş, Ay ve dünyânın aynı hizada bir araya gelmeleri yarın (23 Ağustos Çarşamba) Türkiye yaz saati ile 22.10’da. Ru’yet yâni hilâlin çıplak gözle görülmesi ise yarın (24 Ağustos Perşembe) Türkiye saati ile 15.26’da.
     Hilâl’in görüldüğü yerler: Kuzey Afrika; Güney Amerika; Atlas Okyanusu, Hindistan, Maldivler, Falkland Adaları, Irak, Lübnan ve Suriye. Hilâlin görüldüğü günü tâkip eden 25 Ağustos Cuma günü de Şâban ayının 1’i olmaktadır.
 

* **

EYLÜL

 RAMAZAN AYI İCTİMA‘I, RU’YET VE BAŞLANGICI

*  Hicrî-Kamerî 1427 yılı Ramazan ayı ictima‘ı, yâni Güneş, Ay ve Dünyânın aynı hizada bir araya gelmeleri yarın 22 Eylül Cuma günü Türkiye yaz saati ile 14.46’dır. Ru’yet yâni hilâlin çıplak gözle görülmesi ise yarın ertesi gün (23 Eylül Cumartesi) Türkiye yaz saati ile 08.19’da. Hilâlin görüldüğü yerler: Büyük Okyanus’ta Kiribati, Solomon Adaları;
     Avustralya, Malezya, Endonezya, Tayvan, Tayland, Hint Okyanusu. Hilâlin görüldüğü günü tâkip eden 24 Eylül Pazar günü de Ramazan ayının 1’i olmaktadır.
 

* **

EKİM

ŞEVVÂL AYI İCTİMA‘I, RU’YET VE BAŞLANGICI

  Hicrî-Kamerî 1427 yılı Şevvâl ayı ictimâ‘ı yâni Güneş, Ay ve Dünyânın aynı hizada bir araya gelmeleri yarın (22 Ekim Pazar) Türkiye yaz saati ile 08.15’tedir. Ru’yet yâni hilâlin çıplak gözle görülmesi ise yine yarın (22 Ekim Pazar) Türkiye yaz saati ile 23.55’dedir.
    Hilâl’in görüldüğü yerler: Büyük Okyanus’ta Marshall, Solomon, Kiribati, Tahiti ve Samoa Adaları, Güney Amerika’nın güney bölümü.
Hilâlin görüldüğü günü tâkip eden 23 Ekim Pazartesi günü de Şevval ayının 1’i olmaktadır.
 

*

KASIM

*   ZİLKADE AYI İCTİM‘I, RU’YET VE BAŞLANGICI

   *  Hicrî-Kamerî 1427 yılı Zilkâde ayı ictimâ’ı yâni Güneş, Ay ve Dünyânın aynı hizada bir araya gelmeleri yarın (21 Kasım Salı) Türkiye saati ile 00.19’dadır.
   Ru’yet yâni hilâlin çıplak gözle görülmesi de yine yarın (21 Kasım Salı) Türkiye saati ile 13.33’dür.
    Hilâl’in görüldüğü yerler: Afrika kıtasının güney kısmı, Hint Okyanusu.
    Hilâl’in görüldüğü günü tâkip eden 22 Kasım Çarşamba günü de Zilkâde ayının 1’i olmaktadır.
**

**

ARALIK 2006

*   ZİLHİCCE AYI İCTİMA‘I, RU’YET VE BAŞLANGICI

*  Hicrî-Kamerî 1427 yılı Zilhicce ayı ictima‘ı, yani Güneş, Ay ve Dünyânın aynı hizada bir araya gelmeleri (20 Aralık Çarşamba) Türkiye saati ile 16.01’dedir. Ru’yet yani hilâlin çıplak gözle görülmesi ise bugün (21 Aralık Perşembe) Türkiye saati ile 04.28’dedir.
   Hilâl’in görüldüğü yerler: Büyük Okyanus’ta Tahiti, Kiribati Adaları; Avustralya’nın tamamı, Yeni Zelanda, Hindistan’ın güneyi, Uzakdoğu Asya’nın güney bölümleri (Tayland, Vietnam, Malezya, Endonezya, Yeni Gine, Hong Kong).
    Hilâlin görüldüğü günü tâkip eden 22 Aralık Cuma günü de Zilhicce ayının 1’i olmaktadır
**

**
****

       MEHAZLAR :
    FAZİLET TAKVİMİ
   
   

***

*** *** ***

*** ALTUNTOP.NET -- Abdülhakim ALTUNTOP

TelePhone & WhatsApp :

+90 535 390 1972

E-Mail :

altuntopnet@gmail.com

Adress :

BUCA / İZMİR